T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KONYA / CİHANBEYLİ - Günyüzü İlkokulu

MEB´den Özel Eğitim Sınıfı Açılması Yazısı

MEB´den Özel Eğitim Sınıfı Açılması Yazısı

 

Daire Başkanı Ahmet Kaya imzalı resmi yazıda ´´Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda ayrı bir sınıfta eğitim almalarına karar verilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için resmi ve özel okullarda il veya ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunun teklifi doğrultusunda Valili Oluru ile Okul Öncesi, ilkokul, ortaokul ve mesleki eğitim veren ortaöğretim kurumlarında Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 26, 27 ve 28´inci maddeleri hükümleri doğrultusunda özel eğitim programı uygulayan özel eğitim sınıfları açılabilmektedir.   25 Aralık 2018 tarihli ve 24904465 sayılı yazınızda ve eklerinde belirtilen ortaöğretim kademesinde Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 28. maddesinin 1. fıkrasındaki;   ´´ç) Orta veya ağır düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler ile orta veya ağır düzeyde otizmi olan öğrenciler için açılan sınıflarda ilköğretim kademesinde özel eğitim uygulama okulu haftalık ders çizelgesi; ortaöğretim kademesinde özel eğitim uygulama okulu (III. kademe) haftalık ders çizelgesi uygulanır.  

d) Görme, işitme veya hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan öğrenciler ile hafif düzeyde otizmi olan öğrenciler için ortaöğretim kademesinde açılan sınıflarda özel eğitim meslek okulu haftalık ders çizelgesi uygulanır.

Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği veya hafif düzeyde otizmi olan öğrencilere ortaöğretim kademesinde özel eğitim sınıfı açılabilmesi için bu okullarda iş eğitimi ve meslek ahlakı dersi kapsamında okutulacak mesleki eğitim programlarının uygulanabileceği alan ve dalların olması zorunludur. Açılan sınıflara devam eden öğrenciler için okulda bulunan alanlar içinden tek bir alana yönlendirme yapılır. Aynı okulda birden fazla özel eğitim sınıfı bulunması halinde ise sınıflar için birden fazla alana yönlendirme yapılabilir.  
Özel Eğitim meslek okulu ve özel eğitim uygulama okulu (III. kademe) programını tamamlayan öğrencilere takip ettikleri eğitim programına uygun diploma (EK-8 veya EK-9) düzenlenir.´´ bendlerin hükümlerinde de belirtildiği üzere mesleki eğitim veren ortaöğretim kurumları haricinde özel eğitim sınıfı açılamamaktadır.´´ denilmiştir. 

Konuya ilişkin bir diğer resmi yazı da Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından 84037561-100-E.25232565 sayılı Özel Eğitim Sınıfı Açılması konulu 28 Aralık 2018 tarihli olarak yayınlanmıştır.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 17.01.2019 - Güncelleme: 17.01.2019 13:19 - Görüntülenme: 98
  Beğen | 0  kişi beğendi